Informacje - Strzyżenie i pielęgnacja

STRZYŻENIE

Rozczesywanie skołtunionej sierści

Czesanie psa to żmudna praca, ale niezwykle ważna, aby zachować higienę w domu. O sierść psa trzeba dbać systematycznie. Pozwala to uniknąć zbyt dużego wypadania włosów, przykrego zapachu, powstawania kołtunów oraz nadaje sierści połysk. Tak zadbanego psa z dumą możemy pokazywać sąsiadom na spacerach. Sfilcowana sierść, kołtuny, niechciane „dredy” to zmora wielu właścicieli .Problem ten dotyczy niestety nie tylko niektórych ras psów, ale znacznej większości. Mocno sfilcowana sierść nie tylko niesie ze sobą nieciekawy wygląd naszego ulubieńca, ale może także skończyć się sporymi problemami ze skórą. W ekstremalnych przypadkach gdy sierść psa jest bardzo sfilcowana, bak dostępu powietrza może spowodować odparzenia, rany, podrażnienia i różnego rodzaju zgorzele. Dlatego należy zapewnić skórze odpowiednią wentylację. A filc, kołtuny czy dredy bardzo to utrudniają lub wręcz uniemożliwiają.

W przypadku zauważenia pierwszych dredów nie należy absolutnie psa kąpać. Pierwszą czynnością przed umyciem jest dokładne rozczesanie kołtunów. Nie rozczesany „dred” po kąpieli zbije się jeszcze bardziej.

Można oczywiście samemu przystąpić do ich usuwania ale często kończy się to sporym ubytkiem włosa. Zdarza się wcale nie rzadko, że właściciele po prostu wycinają nożyczkami splątane włosy a pies przychodząc do fryzjera ma „ dziury” w szacie.

Strzyżenie maszynką: jest to obecnie najbardziej popularna forma nadania psiej fryzurce estetycznego wyglądu. Metoda ta ma wiele zalet, dla psa ponieważ jest bardzo praktyczna i znacząco skraca czas zabiegu, dla właściciela bo jest to usługa tańsza niż degażowanie ręczne czy trymowanie i ułatwia pielęgnację pupila. Są właściciele, którzy boją się, że sierść strzyżona maszynką będzie za krótka, że pies jest wtedy wystrzyżony (chociaż na letnie fryzury bardzo polecam). W takim wypadku profesjonalny groomer odpowiednio dobiera ostrze maszynki lub ścina szatę nie pod włos a z włosem.

Długość sierści jaką właściciel chce uzyskać po strzyżeniu trzeba koniecznie dokładnie uzgodnić wcześniej z fryzjerem, żeby uniknąć nieporozumień a specjalista dobierze odpowiednie narzędzia.


Strzyżenie tradycyjne

Strzyżenie za pomocą nożyczek lub ( i ) degażówek zalecane jest w przypadku gdy właściciel chce zostawić dłuższą sierść na piesku, Metoda ta skraca czas pomiędzy kolejnymi wizytami, ponieważ sierść szybciej odrasta. Zalecana w okresie jesiennym i zimowym, odświeża okrywę włosową nie skracając mocno jej długości a stosowana zimą powoduje, że stan sierści na wiosnę jest o wiele lepszy. Utrzymuje w dobrym stanie końcówki sierści psa w związku z tym lepiej się go rozczesuje. Pies nie „ zbiera” sierścią soli ( bardzo szkodliwej dla włosa), nie tworzą się śniegowe kulki na podbrzuszu i między opuszkami. Strzyżenie całego psa metodą tradycyjną zajmuje więcej czasu i co za tym idzie droższe.


Strzyżenie Clipper Vac

Nowość na naszym krajowym rynku, jest to bardzo wysokiej jakości cichy system podciśnieniowy, który dołączany jest do tradycyjnej maszynki groomerskiej. Dzięki opatentowanej specjalnej próżniowej końcówce daje bardzo gładkie cięcia, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty w dużo krótszym czasie, co skraca znacznie czas całego strzyżenia a przy użyciu dłuższych ostrzy maszynki eliminuje powtarzanie cięc w celu właściwego wyrównania szaty. Urządzenie bardzo przydatne i polecane do strzyżenia yorków, shih tzu, maltańczyków i innych psów z miękką kładącą się podczas strzyżenia sierścią.


Trymowanie

Bardzo pracochłonna i długotrwała metoda zalecana szczególnie dla psów szorstkowłosych. Stosuję się ja po to aby utrzymać naturalną strukturę włosa takich psów (twardość , szorstkość sierści). Metoda polega na wyłącznie ręcznym formowaniu fryzury poprzez wyrywanie martwego i niepożądanego włosa. U psów wystawowych przygotowanie tego typu szaty może trwać nawet parę tygodni co wiąże się z kilkakrotnymi wizytami. U psów szorstkowłosych będących psami nie wystawowymi najczęściej rezygnuje się z tej metody na rzecz maszynki lub tradycyjnego cięcia.

Ze względu na pracochłonność i pewną uciążliwość dla psa oraz koszty dla właściciela metodę trymowania stosuje na życzenie stosunkowo rzadko. Niewątpliwą jej zaletą jest jednak utrzymanie szaty w jej naturalnej „ wersji” (nie zmiękcza włosa jak w przypadku stosowania maszynki).

 

PIELĘGNACJA PUPILA

Kąpiel

Istotnym zabiegiem w przypadku psów są regularne i dość częste kąpiele (wbrew dotychczasowym stereotypom). Jest to ważne szczególnie w przypadku psów miejskich. Ich długi, często sięgający ziemi włos jest doskonałym odkurzaczem, zbierającym z ziemi wszystkie zanieczyszczenia, zarówno organiczne, jak i chemiczne. Zanieczyszczony włos może być przyczyną wielu schorzeń i alergii skóry. Trochę rzadziej mogą być kąpane psy z krótką sierścią gdyż nie zbierają tyle nieczystości ale z kolei na krótkim nawet włosie osadzają się spaliny lokomocyjne a nasi ulubieńcy ze względu na swój wzrost są wprost narażeni na wyziewy z rur wydechowych. Poza tym aspektem pamiętajmy, że wielu z właścicieli śpi razem ze swoimi podopiecznymi a to już powinno być wystarczającym argumentem potwierdzającym, że zachowanie czystości psa to priorytet w jego pielęgnacji.

Bardzo dobrze jest od czasu do czasu tę czynność powierzyć groomerowi który poprzez dobór odpowiedniego szamponu dokładnie oczyści sierść psa, odżywi ją profesjonalnymi odżywkami lub położy maskę nawilżającą.


Kosmetyka oczu, uszu i pazurków

U psów raz długowłosych i szorstkowłosych, często występuje nadmierne owłosienie wewnętrznej strony uszu. Konieczne jest usuwanie włosów. Dzięki temu przewód słuchowy będzie drożny, wydzielina z ucha będzie miała naturalne ujście, a wnętrze ucha będzie miało dopływ powietrza. Psy z nadmiernym owłosieniem ucha, strzyżone rzadko (raz-dwa razy w roku), mają tak pozarastane wnętrze przewodu słuchowego, że powstająca naturalna woskowina zlepia włosy i powoduje zbrylone kołtuny zatykające ucho. Do ucha dostaje się także kurz i brud, który powoduje dodatkowe zanieczyszczenie.

Poprzez nadmierne owłosienie wnętrza ucha, powietrze nie ma dostępu, a namnażające się bakterie mogą powodować, trudne do wyleczenia stany zapalne. Pomijam fakt, że dla psa zabieg usunięcia takiego zapuszczonego kołtuna nie jest przyjemny. Dlatego właśnie należy często zaglądać w uszy zwierzęcia i kontrolować ich stan. Jeśli sami boimy się wyrwać włosy lub nie dajemy sobie rady, warto zwrócić się o pomoc do salonu dla psów.

Psy ścierają pazury w sposób naturalny. Jeśli jednak mają niewiele ruchu, lub poruszają się zwykle po miękkim podłożu ich pazury mogą wymagać korekty. Powykrzywiane i opierające się o podłoże pazury powodują ogromny dyskomfort a nawet niekiedy ból, gdyż przy chodzeniu za długie pazury wpijają się w opuszek łapy. Wtedy przycinamy je specjalnymi cęgami. Trzeba pamiętać o tzw. piątym pazurku który nie ulega ścieraniu w sposób naturalny i nie pielęgnowany może wrastać w ciało. Psie pazury nie są tworem do końca martwym. Nawet do ponad polowy ich długości może sięgać silnie ukrwiony rdzeń, którego uszkodzenie jest bardzo bolesne i powoduje krwawienie, dlatego korektę należy wykonać ostrożnie.

Na uwagę, zwłaszcza u ras długowłosych takich ja York czy shih tzu czy maltańczyk zasługują oczy psa. Chodzi tu szczególnie o rdzawe wydzieliny które nie usuwane na bieżąco mogą się nawarstwić i spowodować powstanie strupów pod oczami. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być włoski podrażniające oko, ale niekoniecznie. Większa lub mniejsza ilość wydzieliny może być cechą osobniczą lub chorobą oczu (co powinien potwierdzić bądź wykluczyć weterynarz). W każdym wypadku w razie powstania już strupa nie zrywamy go absolutnie na siłę. Zastrupione miejsce trzeba namoczyć specjalnym preparatem do oczu (często czynność trzeba powtarzać aż do namięknięcia) i następnie delikatnie wyczesać małym, gęstym grzebyczkiem. Nieumiejętne usunięcie strupka niejednokrotnie powoduje powstanie ranki i krwawienie.